लियोनल मेस्सी : फुटबलका बादशाह (रोचक जीवनी)

messi football
लाेकपाटी न्यूज

लोकपाटी सम्वाददाता। फुटबलबारे हल्कामात्रै चासो राख्नेले पनि लियोनल मेस्सीको नाम सुनेको हुन्छ । उनी विश्व फुटबलमा एक सर्वश्रेष्ठ हस्ती हुन् ।

बार्सिलोनाबाट व्यवसायिक फुटबल खेल्ने मेस्सी अर्जेन्टिनाको राष्ट्रिय टीमबाट पनि खेल्छन् । सन् १९८७ २४ जुनमा अर्जेन्टिनाको रोसारियोमा जन्मिएका हुन् मेस्सी । अर्जेन्टिनी स्टार मेस्सीले विश्व फुटबल इतिहासमा धेरै नै किर्तिमानहरु बनाएका छन् ।

को हुन् लियोनल मेस्सी ?

लियोनल मेस्सीको पूरा नाम लुइस लियोनल एंड्रेस हो । लियोनल मेस्सी उनको निक नेम हो । बार्सिलोना टीमको फरवार्डको भूमिकामा खेल्ने मेस्सी उपचारका लागि १३ वर्षको उमेरमै स्पेन पसेका थिए । उनी त्यसबेला हार्मोनको बिरामी थिए । बार्सिलोनामा आबद्ध हुनुको उनको एकमात्रै लक्ष्य भनेको उपचारका लागि खर्च जुटाउनु थियो । सुरुमा खर्चका लागि फुटबल खेलेका मेस्सीले पछि क्लबमा उत्कृष्ट प्रदर्शन गरे । सन् २०१२ को क्यालेण्डर वर्षमा उनले अधिकांश लक्ष्यका रेकर्ड बनाए । र, सन् २०१६ मा पाँचौं पटक यूरोपका क्यालेण्डर अथवा विजेताको नाम दिइयो ।

एक सामान्य केटोले कहिले पनि सोचेको हुँदैन कि म आफ्नो पेशामा यति धेरै सफल हुन्छु भन्ने कुरा । उनको घरमा दुई दाइहरु पनि आफ्ना साथीहरुसँग फुटबल खेल्थे । उनका दाइहरुले पनि नसोचेको प्रगति गरे मेस्सीले । उनले सानै उमेरमा न्यू जेलको पुरानो युवाहरुको एक क्लवमा अनुबन्ध भए । क्लबका अन्य साथीहरुभन्दा उनको शारीरिक बनावट कमजोर थियो, किनकि उनी हार्मोनको बिरामी थिए । रोगका कारण उनको शरीर जुन रुपमा बढ्नुपर्ने हो, त्योअनुसार हुन सकेन ।

lionel-messi

मेस्सीका पिता जर्ज र माता सिखले छोराको वृद्धि विकासका लागि हार्मोन इन्जेक्सन लगाउने निर्णय गरे । तर, उक्त इन्जेक्सन निकै महंगो हुने भएकाले उनीहरुका लागि असम्भव जस्तै भयो । त्यसपछि १३ वर्षको उमेरमा उपचारका स्पेन पुगेका मेस्सीले फुटबलको पावरहाउस एफसी बार्सिलोनाको युवा एकेडेमी ला मासियामा ट्रेनिङ गर्ने अवसर पाए । ट्रेनिङबाट उनले मेडिकल बिललाई ब्यालेन्स गरे । ट्रेनिङमा राम्रो गरेपछि उनी तीव्र रुपमा अघि बढ्दै गए ।

राष्ट्रिय टीममा मेस्सी

बार्सिलोना क्लबसँग जोडिएका लियोनल मेस्सीले आफ्नो राष्ट्रिय टीमलाई जिताउन अहम भूमिका निभाए, धेरै अवार्डहरु जिताए । उनकै नेतृत्वमा सन् २०१४ को विश्वकपमा देशलाई फाइनलसम्म पुर्‍याए पनि उपाधि भने दिलाउन सकेनन् । त्यस्तै सन् २०१८ को विश्वकपमा पनि उनले देशलाई विश्वकपको उपाधि जिताउन सकेनन् । उनले केही पटक अर्जेन्टिनालाई कोपा अमेरिका कपको फाइनलमा पुर्‍याए पनि खाली हात फर्कनुपर्‍याे।

मेस्सीबारे जान्नैपर्ने केही तथ्य

लियोनल मेस्सी विश्वकै होचा स्ट्राइकरमा गनिन्छन् । उनको उचाई १ दशमलव ६९ मिटर मात्र छ । शक्तिशाली डिफेन्डरहरु मेस्सीको बल रोक्न हम्मेहम्मे पर्ने बताउँछन् ।

उनले न्यापकिन पेपरमा पहिलोपटक सम्झौता गरेका थिए । सन् २००८ मा फिफा वल्र्ड प्लेयरमा मनोनयन हुँदा उनी मात्र २१ वर्षका थिए । तर, त्यसपटक उनले अवार्ड भने जित्न सकेनन् । त्यसपछि उनले लगातार चार वटा अवार्ड हात पारे ।

सन् २००९ मा पहिलोपटक फिफा प्लेयर अवार्ड जित्दा उनी मात्र २२ वर्षका थिए । २४ वर्षको उमेरमा मेस्सी बार्सिलोनाका लागि सबैभन्दा बढी गोल गर्ने खेलाडी बनेका थिए । त्यसताका फुटबल पण्डितहरुले उनलाई जगतकै एक सर्वोत्कृष्ट फुटबलरसमेत भनेका थिए ।

स्पेनिस लिगमा सबैभन्दा सानो उमेरमा २०० गोल गर्ने उनी पहिलो खेलाडी बने । उनले २५ वर्षको उमेरभित्रै २०० गोल गरिसकेका थिए । मेस्सीसँग दुई वटा देशको पासपोर्ट छ । सन् २००५ मा उनी स्पेन नागरिक भएका थिए ।

मेस्सीको राष्ट्रिय टोलीका लागि डेब्यू खेल भने निराशाजनक रह्यो । त्यस खेलमा उनी मैदानमा ४७ सेकेण्ड मात्र टिके । उनले डेब्यू खेलमै रातो कार्ड खाएका थिए ।

मेस्सीले अहिले १० नम्बरको जर्सी लगाउँछन् । तर, सन् २००८ सम्म उनले १९ नम्बरको जर्सी लगाउँथे । कन्ट्रयाक्ट र इन्डोर्समेन्टबाट उनले दैनिक एक लाख २८ हजार डलर कमाउँछन् ।

१८० मिलियन डलरसहित मेस्सी विश्वकै दोस्रो धनी फुटबलर हुन् । २३० मिलियन डलरसहित पहिलो स्थानमा क्रिष्टियानो रोनाल्डो छन् । मेस्सीले आफ्नो छोरा थियागोको नाममा खुट्टामा ट्याटु खोपाएका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस्

तपाईंको प्रतिक्रिया यहां लेख्नुहोस्