पानीको कमीबाट शरीरमा आउने दश समस्या

Water body
लोकपाटी न्यूज

पानीको मात्रा शरिरमा कम भएपछि देखिने अन्य रोग तथा समस्याहरु यस्ता छन्। यी समस्याहरु देखिएमा बुझ्नुहोस्, तपाईको शरिरमा पानीको मात्रा कम भएको हुन सक्छ।

१. खराब मुड – शरीरमा पानीको मात्रा कम हुनुको असर शरीरिक रुपबाट मात्र नभई मानसिक रुपमा पनि पर्छ। शरीरमा पानीको मात्रा कम हुँदा मानिस झोक्किने, रिसाउने, अल्छी हुने, काममा केन्द्रीत हुन नसक्ने र दुखी रहने हुन्छ।

२. शरीर चिसो बनाउँछ – रगतमा हुने पानीले शरीरमा तातोपना कायम राखिराख्न र तापक्रम मिलाएर राख्न मद्धत गर्छ। पानीको मात्रा कम हुँदा तातोपानी बाहिर जाने हुँदा शरीर चिसो हुन्छ।

३. आँखा धमिलो हुने र तिर्मिराउने – पानीको मात्रा कम हुँदा मासंपेशीमा मात्र नभई मस्तिस्कमा पनि रक्तसञ्चार कम हुन्छ। जसले गर्दा आँखाको दृष्टि धमिलो हुने तथा तिर्मिराउने तथा काम गर्ने क्षमतामा ह्रास आउछ।

४. टाउको दुखाई – चिकित्सकहरुका अनुसार पानीको मात्रा शरीरमा कम हुँदा सेरोटोनिनको मात्रा परिवर्तन हुन्छ। जसले टाउको दुख्ने गर्छ। त्यसैले अब जब जब टाउको दुख्छ, एक दुई गिलास पानी पिउनुस्, सम्भवत टाउको दुखाई हराएर जान्छ।

५. कब्जियत गराउँछ – आन्द्रामा पचेका खानाहरु पास हुन शरीरमा पानीको जरुरी हुन्छ। तपाईले यदि कम पानी पिउनुभएको छ भने आन्द्रामा भएका बस्तुबाट पानी शरीरमा तानिन्छ र पचेको खानामा कडा हुन्छ। जसले गर्दा कब्जियत गराउँछ।

६. श्वास गन्हाउने – हाम्रो व्यस्त जीवनमा पानी पिउन हामीले भुलिरहेका हुन्छौँ। कामको दौरान तपाईले बोल्दा जब तपाईका सहकर्मीहरु परपर सर्छन्, अनि मात्रै तपाईलाई महसुस हुन्छ कि तपाईले पानी पिउनुभएको छैन र तपाईको श्वास गन्हाइरहेको छ।

७. शारीरिक क्षमतामा कमी – शरीरमा पानीको मात्रा कम हुँनासाथ तपाईँको शारीरिक क्षमतामा कमी आउँछ। शरीरमा पानीको मात्रा केवल २ प्रतिशत कम हुँदा मात्रै शरीरको क्षमता १० प्रतिशतले घट्छ।

८. सुख्खा छाला – छालालाई स्वस्थ, तन्दुरुस्त र चमकदार राख्नको लागि प्रशस्त पानी पिउनु एकदमै जरुरी हुन्छ। यतिमात्रै होइन छालाबाट पानी बाहिर जान नदिन छालामा मोइस्चराइजरको प्रयोग गर्नु पनि उत्तिकै जरुरी हुन्छ।

९. ड्राइभिङ क्षमतामा असर – फिजियोलोजी एण्ड विह्याभियर नामक जर्नल प्रकाशित गरिएको एक अनुसन्धान पत्रले शरीरमा पानीको मात्रा कम हुँदा ड्राइभिङमा पूर्ण रुपमा ध्यान दिन नसकी ड्राइभिङ क्षमतामा ह्रास आउने देखाएको छ।

१०. थकान – शरीरमा पानीको मात्रा कम हुदा रक्तचाप घट्छ, मुटुको धड्कन बढ्छ र मस्तिष्कमा रगत प्रवाह घट्छ। यी सबैले शरीरलाई थकित बनाउँछ। त्यतिमात्र नभई पानीको मात्रा कम हुँदा शरीरका मांशपेशीहरु पनि थकित हुने गर्छ।

प्रतिक्रिया दिनको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस्

तपाईंको प्रतिक्रिया यहां लेख्नुहोस्